Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hareketli günler ? 3. Dünya savaşı son sahne patlıyor mu ? (2)
#1
Arkadaşlar bir önceki başlık çok uzadı, mobilden girenler için de sıkıntı yaratıyordu, o nedenle 2. başlığı açmış bulunmaktayız.

Putin'den Türkiye için sert sözler!

Rusya Devlet Başkanı Putin, 2015'i değerlendirdiği basın toplantısında uçak kirizi için konuştu: Türkiye, Suriye'nin hava sahasını sürekli ihlal etti. Hadi şimdi uçsunlar... Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘yılsonu büyük basın toplantısına’ yerli ve yabancı gazeteciler rekor düzeyde ilgi gösterdi. Yaklaşık 1400 gazeteci, toplantı için akreditasyon yaptırdı.
Putin toplantıda uçak kirizi hakkında özetle şunları söyledi: “Türkiye yönetiminin uçağımızı düşürmesini, dostça bir adım olarak değil düşmanca bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bir problemle karşılaşıldığında insanlar normalde birbiriyle iletişim kurup açıklama yaparlar. Türkiye için önemli konularda işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu gösterdiysek, mevcut askeri işbirliği kanalları üzerinden 'Tamam orada konuştuk, ama sınırın bu kısmı hakkında konuşmadık, fakat burada da bizim çıkarlarımız var, dikkate alan şunları rica ediyoruz, oraya ateş açmayın' demek çok mu zordu. Kimse bir şey söylemedi. Biz Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu gösterdik. Uçağımızı vurmaya gerek var mıydı? Anlamıyorum neden? Oradan kaçacağımızı mı düşündüler? Rusya öyle bir ülke değil. Ancak uçağımızı düşürdükten sonra Türkiye, bunun yerine NATO'nun arkasına saklandı. Biz Türkiye ile işbirliğini reddetmedik. Antalya’ya G20 zirvesine gittim ve orada birçok Türk yöneticiyle görüştüm. Bizim önümüze uluslararası hukuka uymayan Türkiye hakkında çok hassas konular koydular. Türkmenler hakkında ise hiçbir şey duymadım. Türkmenlere saldırılarla ilgili soru sorabilirlerdi. Biz de “Tamam anlıyoruz. Size yardım etmeye hazırız” diyebilirdik.
TÜRKİYE, SURİYE HAVA SAHASINI İHLAL ETSİN
Suriye'deki varlığımızı genişlettik, hava operasyonlarımızın sayısını artırdık. Orada Rus füze savunma sistemi yoktu şimdi S-400 var. Eskiden orada Türk uçakları uçuyor ve sürekli Suriye hava sahasını ihlal ediyorlardı, hadi şimdi uçsunlar. Rusya, uçağı düşürüldükten sonra bölgeden geri çekilecek bir ülke değil. Türkiye ile yaşadığımız anlaşmazlıkta üçüncü bir tarafın etkisi var mı bilmiyorum. Belki de Türk yönetiminden birileri ABD’lilere yalakalık yapmak istemiştir. Belki de ABD ve AB’ye Türklerin ‘onların İslamcıları’ olduğunu göstermek istemişlerdir.
ATATÜRK MEZARINDA TERS DÖNMÜŞTÜR
Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür. Türkiye'deki mevcut yönetimle anlaşmaya varmak zor olacak gibi görünüyor. İlişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum. Türkiye yönetiminden ilişkilerin onarılmasına yönelik bir adım gelmedi. İslamlaştırma politikaları bizi de etkiliyor. Orada bizim ülkemize de sızabilecek militanlar var."
SURİYE KONUSUNDA TUTUMUMUZ AYNI
Suriye krizi konusundaki tutumumuzu değiştirmedik. Suriye’yi kimin yöneteceğine dış güçler karar veremez. Rusya, Suriye krizinin tüm tarafları memnun edecek şekilde çözülmesi için çaba gösterecek. Suriye’de siyasi çözüm mümkün. Bunun erken gerçekleşmesi daha iyi olur. Rusya’nın Suriye krizinin çözümü için bir planı var ve planımızdaki kilit konular ABD’nin görüşleriyle de uyuşuyor. Uzlaşı içinde olduğumuz noktalar, anayasa üzerinde ortak çalışma yapılması ve seçim düzenlenmesi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Suriye ordusuyla muhalifleri birleştirme fikrini kısmen hayata geçirmeyi başardık.
SURİYE'DE KALICI ÜSSE İHTİYACIMIZ VAR MI EMİN DEĞİLİM?
Suriye’de neden geçici üsse ihtiyaç duyalım ki? Ama eğer birileri Rusya'nın üs elde etmesini isterse, bunu elde ederiz Suriye'de kalıcı bir üsse ihtiyacımız var mı emin değilim. Zira sınırlarımızdan binlerce kilometre uzağındaki herhangi birini vuracak güçte silahlarımız var.
IŞID'İN TEK YERDE 11 BİN PETROL TANKERİ VAR
Suriye’de çalışmış petrol taşıyan konvoylara hava saldırıları düzenlemeye başladık. Şimdi görüyoruz ki gece vakti 5-15 araçla petrol taşıyorlar. Irak’a doğru yeni bir petrol kaçakçılığı yolu oluştu. Bu yol Irak ve Irak Kürdistan’ı üzerinden geçiyor. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan (Irak Kürdistanı'ndaki) tek bir yerde 11 bin petrol tankerinin tespit edildiği fotoğrafı göstermesini istiyorum. Bu bir kabus.
IŞİD OYUNCULUK YAPIYOR
Bence, IŞİD ikinci planda olan bir konu. Zamanında Irak’a girdiler, ülkeyi mahvettiler. Sonra petrol ticaretiyle bağlantılı unsurlar ortaya çıktı. Endüstriyel düzeyde petrol kaçakçılığı sistemi Irak’ta kuruldu. Bu kaçakçılık sistemini ve yasadışı ticareti korumak için askeri güce ihtiyaç duydular. İslamcılık faktörünü kullanıp, İslami sloganlarla ‘ölmeye hazır kişileri’ bölgeye çekmek çok iyi bir yöntem. Oysa bu kişiler aslında, ekonomik çıkarlarla bağlantılı bir oyunda oyunculuk yapıyor. Bu kişileri Irak’a çağırdılar ve son aşamada IŞİD ortaya çıktı. Biz Suriye'de savaş başlatmadık. Bu ülkede sadece bazı operasyonlar düzenliyoruz. Bu operasyonlar da bütçemize önemli bir yük getirmiyor. Eğitim ve tatbikatlara ayırdığımız kaynakların bir bölümünü Suriye'deki operasyonlarımıza aktardık." (Ajanslar, Sputnik)Cevapla
#2
BlackShadow'a 2. konuyu açtığı için teşekkürler Smile

Öncelikle Putin bu konuşmalarında çok fazla şifreli konuştu...Alttan alta gelmekte olanı anlattı aslında.

Çok tehlikeli cümleler kurdu.Atatürk'ü İslam'ı okuyup araştırarak çıkmış konuşma yapmaya...

Anlaşılıyor ki İran ile tamamıyla anlaşmışlar ve ileride de ABD nin ona destek olacağından en ufak bir şüpheleri yok...

ABD nin taraf değiştirmesi , Musulda gerçekleşecek fiziki bir müdahele ile başlar diye tahmin ediyorum.Yani fazla zaman yok...

Bugün yarın izleriz gibime geliyor...Cevapla
#3
Putin pis laf çakmış Smile

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllık basın konferansında yaptığı konuşmasında Türkiye'ye dair tartışma yaratan yorumlarda bulundu. Putin, Türkiye'nin ABD'nin "münasip yerlerini yaladığını" söyledi.

Putin'in açıklaması büyük tartışma yaratırken, The Guardian, Putin'in Türkiye'ye kızgın olduğunu, eğer Rusya'ya ait uçağın düşürülmesi hataysa Rusya'nın aranması gerektiğini, ancak Türkiye'nin hemen NATO'ya koştuğunu söylediğini bildirdi.

Putin'in açıklamayı, Türkiye ve ABD'nin uçağın düşürülmesinde birlikte hareket edip etmediğine dair soru üzerine yaptığı ve "Türkiye ABD'nin münasip yerlerini yalıyor" dedikten sonra "ancak doğru şeyi mi yapıyor bilmiyorum" dediği aktarılıyor.Cevapla
#4
17 Aralık teorimiz gerçekleşmiş gibi görülüyor...

John Kerry'nin Rusya'ya gitmesi çok önemli bir olay ve bugün Türkiye'nin çoğu yerinde ufak ufak fakat sayısı hayli fazla eylemler oldu...

2.bir sokak eyleminin startını verecekler sanki...

Putin'in açıklamaları gerçekleşti ve çok sertti...

Ve son olarak Final İsrail ile anlaşma yapıldığı yönündeki haberlerdi...İnanmak istemesem de sonuç öyle görünüyor yine de resmi açıklamayı bekliyorum...Üzüldüğümü ve ümitlerimin yıkıldığını söyleyebilirim...Uzun vadeli bir plan içermiyorsa eğer...

Böylelikle 17 Aralık yeni bir sürecin startının verildiği, 1 Kasımda sağlanan birliğin İsrail ile anlaşma sayesinde zedeleneceği şeklinde yorum yapabilirim...Artık izleyip göreceğiz.Cevapla
#5
benim sevdiğim güzel bir laf var daha öncede bu formda kullanmıştım..."Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" işte buna denir..
ülke olarak bu hafta o kadar gol yedik ki gündemi takip eden anlar zaten ne demek istediğimi.Cevapla
#6
An itibarî ile Cerablus a operasyon başlatılmış bulunuyor..rusya-rejim destekli ve ypg li....ortalık karışabilir her an!!!..Cevapla
#7
(19-12-2015, 23:07)mayistra Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  An itibarî ile Cerablus a operasyon başlatılmış bulunuyor..rusya-rejim destekli ve ypg li....ortalık karışabilir her an!!!..

Önce içerden verirler hançeri ki dışarıya çıkamasın...Sonra tam çıkacakken o bölgeye bir afet verirler...Sonra da güçsüz bir şekilde çıkmasını bekler çıkınca da var güçleriyle indirirler yumruklarını...

Böyle işler onların planları ama birşeyleri unutuyorlar...Cevapla
#8
Suriye konusunda, Çin de devreye girdi. Çin, Suriye hükümet ve muhalefet temsilcilerini Pekin'e davet edeceğini açıkladı.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olmasına rağmen, bu güne kadar Ortadoğu diplomasisinde kenarda durmayı tercih eden Çin sürpriz bir adım atarak, Suriye hükümet ve muhalefet temsilcilerini Pekin’e davet edeceğini açıkladı.

Çin’in bu açıklaması üzerine Ankara da alarma geçti. Türkiye, Pekin’e davet edilecek Suriye muhalefet temsilcileri içinde, PKK’nın Suriye’deki kolu olarak görülen PYD’nin yer almaması için diplomatik temaslara başladı. Çin’in Suriye konusunda devreye gireceğine ilişkin açıklamada, Dışişleri Bakanlığı sözcüsünden geldi. Sözcü Hong Lei, ülkesinin “çok yakında”, Suriye’den iktidar ve muhalefet temsilcilerini görüşmelerde bulunmak üzere Pekin’e davet edeceğini söyledi. Hong, Çin’in bu davetle Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulunması açısından “yapıcı bir rol oynamayı amaçladığını” da söyledi.

ANKARA ALARMDA

Çin’in de devreye girerek Suriye muhalefetini davet edecek olması, Ankara’yı da alarma geçirdi. Türkiye, daha önce ABD ve uçak olayı yaşanmadan önce Rusya’ya yönelik yaptığı girişimleri, şimdi de Çin’e yönelik başlattı. Türk yetkililer, Ankara’nın girişimlerinde, özellikle PYD’nin “Suriyeli muhalif gruplara” dahil edilmemesi konusuna ağırlık verdiğini kaydediyorlar. Çin’e, PYD’nin bölücü terör örgütü PKK’nın bir uzantısı olduğu yönünde mesajlar verilerek, grubun meşrulaştırılmaması vurgusu yapıldığı belirtiliyor.Cevapla
#9
çok yakında Azerbaycan fazlasıyla konuşacağız...Cevapla
#10
Bölgeden gelen istihbarata göre, şu sıralarda YPG, rus bombardımanı eşliğinde Fırat'ın batısına halme yapmaya başladı. Eğer ciddi biçimde Işid veya diğer yerel faktörler karşı bir saldırı başlatmazsa birkaç güne kalmaz Cerablus saldırıları başlar.  Bakalım, "Fırat'ın batısı" hassasiyetimiz, Musul fiyaskosuna benzeyecek mi, bir iki güne belli olur.Cevapla
 
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Katy Perry videosunda 3. Dünya savaşı işaretleri BlueBox 5 4,113 21-02-2016, 22:05
Son Yorum: BlueBox
  3. Dünya savaşı Teorileri... BlueBox 2 3,303 16-02-2016, 04:10
Son Yorum: esheimer
  NASA'dan açıklama : Dünya 15 gün kararacak ! BlackShadow 9 5,165 15-11-2015, 16:09
Son Yorum: Systemof
  Mollaarap Camii ve 3.Dünya savaşı ilişkisi Systemof 0 2,712 18-08-2015, 12:31
Son Yorum: Systemof
Photo TÜRK-YUNAN SAVAŞI KAPIDA Ahmet2014 3 3,402 30-06-2015, 14:46
Son Yorum: mayistraKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Teoriler Kimdir ?

...

...


...

...